• O szkole

• Obchody 250. rocznicy powołania KEN

• W roku 2023 przypada 250. rocznica powstania Komisji Edukacji Narodowej, pierwszej publicznej władzy oświatowej. Komisja Edukacji Narodowej została powołana w 1773 roku, była to pierwsza na ziemiach polskich i w Europie centralnej świecka władza oświatowa. Zreformowała polskie szkolnictwo, wprowadziła model wychowania patriotyczno-obywatelskiego i szeroki program kształcenia w duchu idei oświecenia. Jej dzieło stało się wzorem dla Europy oraz inspiracją dla następnych pokoleń Polaków. Jubileusz ten to dobra okazja do przywołania historii, zasług oraz dorobku Komisji Edukacji Narodowej.

W naszej szkole obchody jubileuszu KEN przebiegają zgodnie z przedstawionym scenariuszem:

C Y T A T Y:

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"   (Jan Zamoyski)

"Stan nauczycielski przejęty świętością zamierzenia swego i urzędu powinien przez oświecenie i przez cnotę górować ponad własnem społeczeństwem, odznaczać się czystością obyczajów, miłością Ojczyzny i znajomością praw obywatelskich, a mieć na oku jedynie chęć pospolitego dobra i dostojność publicznej usługi."

"Ucznia należy sposobnym ze wszystkich miar uczynić do tego, żeby i jemu było dobrze i z nim było dobrze."

"Cokolwiek stanowi szczęśliwość szczególną człowieka: zdrowie, cnota i obyczaje, rozsądek pewny, dobry rząd domowy, miłość, przyjaźń i szacunek u drugich, cokolwiek składa szczęśliwość publiczną: równa i najściślejsza sprawiedliwość, prawodawstwo mądre, obrona krajowa, cnoty obywatelskie, szlachetność myśli i postępków, szanowanie jako najświętsze własności cudzej - to wszystko jest celem edukacji i celem starań nauczyciela."

"Aby młodzi obywatele przez przyzwoite oświecenie, przez ustawiczną w dobre obyczaje wprawę przysposabiali się do własnego i powszechności narodowej uszczęśliwienia."

"Więcej na rozum i pojęcie niż na pamięć młodzież uczyć się miała, a nauczyciel nie miał przeciążać mechanicznemi wiadomościami pamięci dziecka."

"Są rzeczy, które otaczając młodego, same przez siebie uczyć go zdolne są; należy do roztropności nauczyciela, bez wyraźnej około nich nauki, umieć tylko skierować umysł i zastanowić przyzwoicie uwagę i zmysły ucznia."

HYMN SZKOŁY

1. Do szkoły wcale nie jest blisko.

Czasem przemierzam drogę sam.

Lecz w progach szkoły mam już wszystko,

chęć do nauki czuję tam.

2. W mej szkole jest tak, jak powinno,

jak sobie marzę w pięknym śnie.

I nie zamienię jej na inną,

bo taką lubię, taką chcę.

Ref: Szkoła - to miejsce, gdzie się uczyć chce,

a nauczyciel  na każdym kroku wspiera mnie.

Razem będziemy budowali świat,

dobry i mądry na wiele lat.

Powiatowy konkurs plastyczny "Komisja Edukacji Narodowej"

Powiatowy_konkurs_plastyczny_KEN_2023.pdf

Rozstrzygnięto Powiatowy Konkurs Plastyczny pt. "Komisja Edukacji Narodowej" zorganizowany w związku z uroczystymi obchodami 250. rocznicy powołania KEN. Komisja konkursowa miała niezwykle trudne zadanie, ponieważ każda z prac była piękna i niepowtarzalna. Wyniki konkursu prezentują się następująco:

I miejsce: Wioletta Dworak

II miejsce: Maja Zielińska