• Laboratoria przyszłości

• Na zajęciach robotyki uczniowie wykorzystują w trakcie zajęć sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Są to m.in. zestawy klocków LEGO, tablety, roboty edukacyjne PHOTON, drukarka 3D, aparat fotograficzy Canon do dokumentowania efektów zajęć.

Robotyka to specjalnie zaprojektowane scenariusze zajęć dla dzieci. Wprowadzają je swobodnie w cyberświat i zastosowanie robotów w życiu codziennym. Projekty grupowe uczą współpracy z innymi osobami. Natomiast osiągnięcia są źródłem pozytywnych emocji, które wzmacniają poczucie własnej wartości. Zajęcia z robotyki to przede wszystkim dobra zabawa! Roboty z LEGO uczą kreatywnego rozwiązywania problemów. Wiedza w ten sposób jest łatwiej przyswajana przez młode i chłonne umysły. Niekiedy odbywa się to metodą prób i błędów. Zajęcia z udziałem prostych robotów rozwijają wyobraźnię i logiczne myślenie.

Zestaw LEGO Education SPIKE Essential to narzędzie do nauki przedmiotów STEAM, edukacji językowej, społecznej i emocjonalnej. Dzięki połączeniu kolorowych klocków LEGO, łatwego w użyciu sprzętu i oprogramowania oraz intuicyjnego języka kodowania metodą "przeciągnij i upuść" opartego na Scratchu jr., SPIKE Essential angażuje uczniów w zajęcia edukacyjne, pomagając im opowiadać historie i rozwiązywać złożone problemy, niezależnie od poziomu ich nauki. Od projektów dla początkujących po nieograniczone możliwości kreatywnego projektowania, SPIKE Prime pomaga uczniom ćwiczyć podstawowe umiejętności STEAM potrzebne w codziennym życiu i na dalszych etapach nauki by stać się innowacyjnymi umysłami jutra... po prostu się bawiąc! Lego Education SPIKE są to klocki wyposażone w specjalne jednostki sterujące, silniki, czujniki dotyku i koloru, w elementy umożliwiające skonstruowanie robotów, które potrafią się poruszać i wykonywać polecenia. Do programowania wykorzystywane są graficzne, intuicyjne języki, dzięki którym nawet najmłodsi są w stanie zgłębić tajniki tej sztuki, poznać strukturę algorytmów oraz samodzielnie zaprogramować własnego robota, który "ożyje" dzięki specjalnej kostce. Dzieci budują swoje wyścigówki, kolorowe robozwierzaki a następnie same je programują za pomocą prostego, dostosowanego do ich wieku i umiejętności języka. Z kolorowych klocków powstają konstrukcje wykonujące określone zadania i pokonujące przeszkody. Uczniowie programują je przy użyciu tabletów i łatwego do opanowania, ale dającego duże możliwości języka programowania Scratch, z którego obsługą bez problemu dają sobie radę.

Budowanie i programowanie robotów to nie tylko świetna zabawa, która rozwija wyobraźnię i kreatywność, ale również niezwykle przyjemna forma nauki. Podczas zajęć z robotyki dzieci realizują indywidualne zadania, a także uczą się pracować w grupie, uczą się logicznego myślenia, rozwijają zdolności manualne i wyobraźnię. Tworzą swoje pierwsze konstrukcje i poznają podstawy programowania w przyjaznym graficznym środowisku.

Oprócz klocków uczniowie zajmują się również interdyscyplinarnymi robotami Photon. Podczas pracy z robotem uczniowie rozwijają swoje umiejętności programistyczne, wdrażają w życie programy, które stworzyli. W ten sposób lepiej zapoznają się z technologią i mają okazję nauczyć się języków skryptowych używanych przez profesjonalnych programistów. Korzystanie z robota stymuluje uczniów do tworzenia symulacji problemów, opracowywania algorytmów robota, a następnie testowania swoich założeń w warunkach fizycznych. a przy okazji jest to wspaniała zabawa. Uczniowie zapoznają się również z obsługą drukarki 3D, drukują swoje pierwsze modele.

10 listopada podczas uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości swój występ miały roboty Photony z projektu Laboratoria Przyszłości. Na zakończenie akademii roboty, zaprogramowane przez uczniów z kółka robotyki, odtańczyły Poloneza.

#LaboratoriaPrzyszłości  #LaboratoriaPrzyszlosci