• O szkole

• Akcja BOHATERON

• BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Jest realizowana od 2016 roku przez dwie wrocławskie organizacje:  Fundację Sensoria i Fundację Pokolenia Kolumbów, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc.

Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON”, zapożyczone z popularnego przymiotnika „on-off”, dosłownie włącza historię bohatera – film lub prezentację. Nazwa projektu ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania.

Za pośrednictwem kampanii są promowane patriotyczne postawy i tożsamość narodowa w Polsce i poza jej granicami, a także tworzona wspólnota pamiętająca o historii naszego kraju i jego bohaterach przez cały rok. Każda zainteresowana osoba ma możliwość wysyłkę pocztówki, listu bądź laurki do wybranego Powstańca Warszawskiego.

Ważną część kampanii stanowi edukacja młodzieży szkolnej. Dla uczniów organizowane są warsztaty wykorzystujące elementy edukacji pozaformalnej i spotkania z uczestnikami Powstania Warszawskiego, a dla nauczycieli – wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej – realizowane seminaria, które pokazują jak przeprowadzić niestandardową, ciekawą lekcję historii. Pedagodzy otrzymują również gotowe konspekty zajęć do przeprowadzenia  w szkole.

Przez cały rok kampania angażuje się w pomoc skierowaną do bohaterów walk o stolicę. Wraz z coraz liczniejszym gronem wolontariuszy niesiona jest wszelaka pomoc Powstańcom Warszawskim w codziennych obowiązkach,  pomoc medyczna, a także wspierani materialnie są ci, którzy tego potrzebują. Organizowane są internetowe zbiórki, finansowane zakupy i dowóz domowych obiadów, niesiona jest pomoc w przeprowadzaniu drobnych remontów.

Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Woli Dalszej także włączył się do tej akcji. 26.10.2023 r. W ramach kampani nasi młodsi uczniowie wykonali prace plastyczne nawiązujące do tematyki kampanii, wzięli udział w przedstawieniu kukiełkowym pt. „Niebajka o Powstaniu Warszawskim” oraz stworzyli pocztówkę najpiękniejszego miejsca w naszej okolicy.

Uczniowie klas 4, 5, 6 i 8 w ramach uczczenia pamięci bohaterów  zaśpiewali pieśni patriotyczne m.in. "Dziś idę walczyć, mamo!" oraz "Piechota". Natomiast uczniowie klas 7 i 8 zatańczyli poloneza podczas uroczystości upamiętniającej odzyskanie przez Polskę niepodległości.