Pan Sołtys Paweł Jasiukiewicz zaprosił do naszej szkoły Mobilne Planetarium. Dzięki pozyskanym środkom z oferty skorzystała bezpłatnie cała placówka, łącznie z przedszkolem. Zajęcia odbyły się w dniu 29 września.
Mobilne Planetarium
Lekcje z panią Beatą Krawiec z księgarni Nova
28 września naszą szkołę odwiedziła p. Beata Krawiec z lekcjami historycznymi dla klas 4-8. Przedstawiła ciekawostki historyczne o znanych Polakach, wspomniała o wartościach patriotycznych, opowiedziała legendę Diabła Łańcuckiego. Opowiedziała o historii pisma oraz przeprowadziła zajęcia z Coachingu związane z rozwojem osobistym przełożonym na możliwości wiekowe.
Wycieczka rowerowa do Julina
27 września 2023 r. odbyła się wycieczka rowerowa do Julina, w której uczestniczyli uczniowie z klas VI - VIII. Przebieg trasy: Wola Dalsza – Dąbrówki – Smolarzyny – Białobrzegi – Żołynia – Brzóza Stadnicka – Julin. Jadąc piękną aleją modrzewiową dotarliśmy do Pałacu Myśliwskiego, gdzie zatrzymaliśmy się na postój. Następnie rozpaliliśmy ognisko i posililiśmy się pieczoną kiełbaską. Wyprawa przebiegała w przyjaznej i wesołej atmosferze, choć musimy przyznać, że do szkoły wróciliśmy troszkę zmęczeni przejazdem ponad 50 km trasy. Pogoda wyjątkowo nam sprzyjała, było tak ciepło i słonecznie, że poczuliśmy powiew minionych wakacji. Opiekunowie: A. Dyrda i A.Wojnar
12
I miejsce w Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej
26 września na obiektach GOSiR w Białobrzegach odbył się Powiatowy Finał Igrzysk Młodzieży Szkolnej, a kilka dni wcześniej 22 września odbyły się Igrzyska Dzieci w Lekkiej Atletyce. Naszą szkołę w starszej kategorii reprezentowały: Nikola Dombrowska i Joanna Głąb. Natomiast 4 osobowy skład: Karol Adamarek, Filip Gwizdak, Jakub Michno i Wiktoria Szłapa rywalizowali w Igrzyskach Dzieci. Awans do finału wojewódzkiego wywalczyła Nikola Dombrowska w biegu na 100m zajmując I miejsce w powiecie. Joanna Głąb w pchnięciu kulą zajęła VI miejsce. W kategorii Igrzysk Dzieci: Karol Adamarek zajął VII miejsce (bieg na 60m), Filip Gwizdak IX miejsce (rzut piłeczką palantową), Jakub Michno X miejsce (bieg na 60m) i Wiktora Szłapa VIII miejsce (bieg na 60m).
Europejski Dzień Języków
25 września w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Celem tego święta jest ukazanie znaczenia uczenia się języków, zachęcenie do nauki języków obcych, a także propagowanie zalet różnorodności językowej i kulturowej Europy. Uczniowie klasy 7 i 6 przygotowali program artystyczny pt. "Uczę się języków obcych, bo wiem, że warto!". Organizator: Agnieszka Dyrda.
Zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD)
Nadpobudliwość psychoruchowa (inaczej zespół nadruchliwości, zespół hiperkinetyczny, w języku angielskim Attention Deficyt Hiperactiyity Disorder).
W znaczeniu medycznym jest schorzeniem mającym charakterystyczne objawy. Istnieją trzy grupy objawów charakterystycznych dla nadpobudliwości psychoruchowej:Nasilone zaburzenia uwagi;
Nadmierna impulsywność;
Nadmierna ruchliwość.
Przyczyny ADHD:
- Najnowsze badania wskazują, że zespół nadpobudliwości dziecięcej ( ADHD) jest zaburzeniem przekazywanym z pokolenia na pokolenie, czyli uwarunkowanym genetycznie.
- Trudna sytuacja domowa, brak stałych norm, zasad, niekonsekwencja rodziców i ich impulsywność mogą tylko nasilać objawy.
- Za czynniki ryzyka powstania ADHD uważa się również zażywanie przez matkę
w czasie ciąży alkoholu, narkotyków, leków i nikotyny.
Zespół nadpobudliwości psychoruchowej może występować w 3 formach:Z przewagą zaburzeń koncentracji uwagi – dzieci tzw. marzycielskie, nie mogą się skupić , potrafią pozostać w bezruchu, jeśli wymaga tego sytuacja; częściej występuje u dziewczynek;
Z przewagą nadpobudliwości psychoruchowej – dzieci tzw. „żywe srebra”, biegają w kółko bez obiektywnej przyczyny, odpowiednio zmotywowane potrafią się skupić na dłużej; częściej występuje u chłopców;
Typ mieszany – nasilone objawy nadruchliwości i zaburzeń koncentracji uwagi; częściej u chłopców.
Nagłe pojawienie się tych zaburzeń wymaga dokładnej diagnostyki.
Leczenie ADHD
Leki nie mogą wyleczyć z nadpobudliwości, ale mogą pomóc ją przeżyć. Dlatego wskazane jest kierowanie rodziców do neurologa, gdy podejrzewamy ADHD. Diagnozę zawsze stawia lekarz!
Rodzice powinni wiedzieć, że kierując swe dziecko na badania lekarskie pomogą:
dziecku w skupieniu się podczas nauki;
że zacznie ono słyszeć, co do niego się mówi;
łatwiej będzie mu zapanować nad swoją potrzebą ruchu;
łatwiej mu będzie przez chwilę pomyśleć, zanim coś zrobi;
łatwiej mu będzie skupić się w czasie zajęć reedukacyjnych ( częściej niż inne dzieci mają kłopoty z dysleksją, dysgrafią, dyskalkulią); specyficzne trudności
w pisaniu i czytaniu częściej występują u chłopców.Leki nie zastąpią wychowania i nauczania. Powinny być wprowadzane, gdy zawiodą wszystkie metody pracy z dzieckiem nadpobudliwym psychoruchowo
w szkole i w domu.
Dzieci nadpobudliwe psychoruchowo stanowią około 3 – 10% wszystkich dzieci w młodszym wieku szkolnym. Są nazywane „marzycielskimi” czy „żywnymi srebrami”. Rozpoznanie najczęściej następuje w 7 roku życia, choć w opinii wielu lekarzy cechy tego zespołu są już widoczne od chwili narodzin w postaci drażliwości, mniejszego zapotrzebowania na sen, zaburzeń łaknienia. W okresie przedszkolnym trudno jest rozpoznać nadpobudliwość psychoruchową. Większość podobnych do niej zachowań mieści się bowiem w normie rozwojowej. Gdy dziecko trafia do szkoły przeważnie nasilają się objawy zachowań nadpobudliwości psychoruchowej. Uczniowie nadpobudliwi psychoruchowo odznaczają się brakiem wytrwałości w działaniach wymagających zaangażowania umysłowego. Porzucają jedną aktywność na rzecz innej, są impulsywni, mają kłopot z dyscypliną z powodu nieumyślnego łamania zasad, co może być mylnie odbierane przez rodziców i nauczycieli jako zachowania buntownicze i celowe. Podczas lekcji wiercą się w ławce, rozmawiają głośno z innymi dziećmi oraz chodzą bez pozwolenia po klasie. Ich zeszyty są niestaranne i często zapominają je przynosić na lekcje. Dzieci nadpobudliwe psychoruchowo bardzo często zapominają odrobić pracę domową. Wszystko to ma negatywny wpływ na ich wyniki w nauce oraz ocenę z zachowania. Takim dzieciom trudno też osiągać sukcesy szkolne. Impulsywne zachowania, stwarzanie niebezpiecznych sytuacji z powodu nieumiejętności przewidywania ryzyka, niecierpliwość, brak kontroli powodują, że dzieci te mogą być odrzucane przez rówieśników, z którymi nie potrafią współpracować. Dorośli zaś mogą je nadmiernie karać za częste łamanie zasad zachowania. Wszystko to składa się na nie najlepszą sytuację psychologiczną dziecka.
W poniższej prezentacji znajdą Państwo informacje, jak pomóc dziecku z diagnozą ADHD.
ADHD_-_porady_dla_rodzicow.pdf
Źródła:
1. T. Wolańczyk, A. Kołakowski, M. Skotnicka, Lublin 1999 r., Nadpobudliwość psychoruchowa u dzieci. Prawie wszystko, co chcielibyście wiedzieć.
2. K. Ruchalska, Dziecko z ADHD, Rzeszów 2015, strona: www. adhd-rzeszow.pl, Stowarzyszenie na rzecz osób z ADHD w Rzeszowie.http://www.ptadhd.org.pl
Mistrzostwa Gminy Białobrzegi w Nordic Walking 2023r.
23 września 2023 r. odbyły się Mistrzostwa Naszej Gminy w Nordic Walking, pod hasłem „Nordic Walking – Ruszyć razem ku zdrowiu”. W zawodach uczestniczyli uczniowie naszej szkoły: Maja Piasecka , Wiktoria Szłapa i Jakub Michno, którzy zajęli miejsca od IV do V. Zawodnicy podzieleni byli na grupy wiekowe i mieli do pokonania trasę „czerwoną” o długości 8,7 km. Przebiegała ona na trasie Stawy – Kaplica Św. Huberta – Stawy. Wszystkim uczestnikom zawodów podczas marszu towarzyszyła piękna jesienna pogoda oraz uśmiech pomimo wysiłku i zmęczenia. Każdy startujący zawodnik otrzymał nagrodę za uczestnictwo.
OFERTA ZAJĘĆ STAŁYCH: Sezon 2023/2024
GOKiCZ w Białobrzegach zaprasza na kolejne zajęcia w ramach oferty stałej. Więcej informacji pod linkiem:
Konkurs plastyczny „Porozmawiajmy o uzależnieniach i AIDS”
Dziecięcy Uniwersytet Techniczny - zapisy
Dziecięcy Uniwersytet Techniczny rekrutuje na semestr zimowy! Wszelkie informacje pod linkami:
Dziecięcy Uniwersytet Techniczny rekrutuje na semestr zimowy
Spotkanie z Yamahą
13 września naszą szkołę odwiedzili nauczyciele ze szkoły muzycznej Yamaha. Zaprezentowali kilka instrumentów: gitarę akustyczną, elektryczną, keyboard, skrzypce oraz nauczycieli uczących gry na tych instrumentach oraz nauczyciela śpiewu. W muzycznej atmosferze uczniowie poznali nowe pojęcia związane z instrumentami takie jak: piórko, gryf, klucze, pudło, smyczek, kalafonia oraz wysłuchali brzmienia instrumentów.
Spotkanie z trenerem akrobatyki sportowej
13 września 2023r. w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyło się spotkanie z trenerem akrobatyki panią Katarzyną Hałoń z Klubu Akrobatyki Sportowej w Rzeszowie - Pani Brygidy Sakowskiej – Kamińskiej. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas I – VIII oraz dzieci z przedszkola. Celem naszego spotkania było promowanie wśród dzieci aktywności fizycznej i właściwej postawy sportowej.
Informujemy, że dodatkowe zajęcia z akrobatyki prowadzone są w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji naszej Gminy
21
Projekt edukacyjno-społeczny „Każdy inny - wszyscy równi”
Szanowni Państwo,
Miło jest nam poinformować, iż w roku szkolnym 2023/2024 nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjno - Społecznym „Każdy inny - wszyscy równi” II edycja, autorstwa pani Katarzyny Żelaznej reprezentującej Szkołę Podstawową nr 1 im. Jana Pawła II w Sochaczewie.
Realizacja projektu ma na celu:
- uwrażliwienie uczniów na obecność i potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;
- rozwijanie empatii i tolerancji wobec osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;- likwidowanie uprzedzeń na temat osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;
- przygotowanie do współuczestniczenia w życiu z osobami specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Będziemy na bieżąco przekazywać Państwu informacje na temat podejmowanych przez nas działań.
Magdalena Chmolowska - Becla, pedagog specjalny
Powiatowy konkurs plastyczny KEN 2023
REGULAMIN POWIATOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „KOMISJA EDUKACJI NARODOWEJ”
Nabór do zespołu Cheerleadingu Sportowego
Nordic Walking
NARODOWE CZYTANIE
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie