J. niemiecki
PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO
w klasie VII i VIII Zespołu Szkół w Woli Dalszej
Przedmiotowy system oceniania z języka niemieckiego w klasie VII i VIII Zespołu Szkół w Woli Dalszej jest zgodny z Węwnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania.
Ocenie podlegają umiejętności i wiadomości ucznia ujęte w wymaganiach programowych oraz aktywność ucznia podczas zajęć.
Oceny są jawne dla ucznia i jego rodziców (prawnych opiekunów).
Na początku roku szkolnego nauczyciel przedmiotu informuje uczniów o zakresie wymagań z języka niemieckiego oraz sposobie i zasadach oceniania.
Uczniowie za swą pracę otrzymują oceny według szkolnego systemu w skali 1-6.
Ocenianie cząstkowe, śródroczne, roczne przebiega według następującej skali:
- Ocena celująca 6
- Ocena bardzo dobra 5
- Ocena dobra 4
- Ocena dostateczna 3
- Ocena dopuszczająca 2
- Ocena niedostateczna 1Zasady bieżącego oceniania ucznia
Aktywności uczniów, które podlegają ocenie:
· Prace pisemne
- sprawdziany/testy/prace kontrolne - obejmujące większy zakres materiału np. po zakończonym rozdziale
Są one zapowiedziane z tygodniowym wyprzedzeniem. Uczniowie informowani są o zakresie sprawdzanych wiadomości i umiejętności. Nieprzygotowanie do sprawdzianu/ testu/ pracy kontrolnej jest przyjmowane jedynie w przypadku dłuższej choroby lub wydarzeń losowych potwierdzonych przez rodziców (prawnych opiekunów) lub wychowawcę. Jeżeli uczeń był nieobecny, ma obowiązek napisania zaległej pracy w terminie uzgodnionym z nauczycielem- nie później jednak niż do dwóch tygodni od daty sprawdzianu lub powrotu do szkoły po czasowej nieobecności.
- kartkówki – obejmują materiał z 3 ostatnich lekcji
Kartkówki mogą być zapowiedziane lub niezapowiedziane.
Jeżeli uczeń był nieobecny podczas pisania kartkówki, powinien napisać ją w możliwie najszybszym terminie.
Punkty uzyskane z prac pisemnych przeliczane są na ocenę zgodnie z procentowym rozkładem zawartym w Wewnątrzszkolnych Zasadach Oceniania:
100% - celujący *
100%-91% - bardzo dobry
75%-90% - dobry
51%-74% - dostateczny
31%-50% - dopuszczający
poniżej 30% -niedostateczny
* Ocenę celującą za prace pisemne otrzymuje uczeń, który uzyskał wymaganą liczbę punktów (100%) i prawidłowo wykonał zadanie dodatkowe (jeżeli jest przewidziane przez nauczyciela). Uczeń, który wykonał prawidłowo zadanie dodatkowe, a nie uzyskał wymaganej liczby punktów z pracy pisemnej zostaje wynagrodzony „plusami”.
Uczeń otrzymuje ocenę celującą tylko w pierwszym terminie sprawdzianu (brak takiej możliwości przy poprawie oceny ze sprawdzianu).
Przy ocenianiu prac pisemnych uczniów mających obniżone kryteria oceniania nauczyciel stosuje następujące zasady przeliczania punktów na ocenę:
100%-90% - celujący
89%-71% - bardzo dobry
70%-55% - dobry
54%-40% -dostateczny
39%-20%- dopuszczający
Poniżej 19% - niedostateczny
- zadania domowe,
- referaty,
· Wypowiedzi ustne
- odpowiedzi i wypowiedzi na lekcji,
Odpowiedź ustna obejmuje materiał z 3 ostatnich lekcji. Odmowa odpowiedzi ustnej przez ucznia jest równoznaczna z wystawieniem mu oceny niedostatecznej.
- prezentacje i wystąpienia,
· Wykonywane przez ucznia plakaty, projekty, modele, prezentacje Power Point, itp.,
· Zadania i projekty opracowywane w grupach,
· Aktywność podczas zajęć lekcyjnych,
Za różne formy aktywności na lekcji (dobrowolne zgłaszanie się do odpowiedzi, samodzielne wykonywanie dodatkowych zadań, pomoc innym uczniom w rozwiązywaniu zadań, rozumieniu zagadnień i ćwiczeniu sprawności językowej, itp.) nauczyciel może przyznać uczniowi „+”. Za 5 plusów otrzymuje on ocenę bardzo dobrą. Uczeń, który nie odrobił zadania domowego, nie posiada zeszytu przedmiotowego/zeszytu ćwiczeń, potrzebnych do lekcji materiałów, itp. otrzymuje „-” . 5 minusów = ocena niedostateczna. „Minus” znosi „plus” i odwrotnie.
Aktywność może być również oceniana w skali:
4- dobry
5- bardzo dobry
6- celujący
· Udział w konkursach i olimpiadach,
· Przygotowanie do uczestnictwa w lekcji (posiadanie zeszytu przedmiotowego, książki, innych materiałów edukacyjnych).
Uczeń może dwa razy w semestrze bez podania przyczyny zgłosić nieprzygotowanie – „np.” i raz w semestrze brak zadania – „bz”. Aby były one uwzględnione przez nauczyciela muszą być zgłoszone na początku lekcji. Nie ma możliwości zgłoszenia nieprzygotowania z zajęć, na których odbywają się zapowiedziane kartkówki i sprawdziany.
Nieobecność na lekcji nie zwalnia ze znajomości materiału i odrobienia pracy domowej. Uczeń, który był nieobecny na lekcji ma obowiązek uzupełniania zeszytu po każdej nieobecności w szkole. Uczeń jest zobowiązany do przynoszenia na zajęcia podręcznika, zeszytu ćwiczeń, zeszytu przedmiotowego oraz innych materiałów i przyborów wymaganych przez nauczyciela.
Każdy uczeń ma obowiązek prowadzenia zeszytu przedmiotowego, w którym będzie zapisywał tematy lekcji, słówka, notatki, ćwiczenia oraz zadania domowe. Wszelkie materiały otrzymane od nauczyciela uczeń ma obowiązek wkleić do zeszytu. Zeszyt należy prowadzić starannie i estetycznie. Zeszyt może podlegać ocenie. Jeśli uczeń ma trudności ze zrozumieniem partii materiału, może zwrócić się o pomoc do nauczyciela.
Zasady bieżącej poprawy ocen cząstkowych
Uczeń ma możliwość poprawy oceny dobrej, dostatecznej, dopuszczającej, niedostatecznej z:
- sprawdzianu/testu/pracy kontrolnej,
- kartkówki,
- odpowiedzi ustnej,
w terminie 14 dni od dnia podania informacji o ocenie, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z nauczycielem.
Po tym czasie nie ma możliwość poprawy oceny. Poprawa jest dobrowolna. Ocenę można poprawiać tylko raz.
Uczeń przystępuje do poprawy na zajęciach dodatkowych lub na lekcji (wówczas ma on obowiązek nadrobić wszelkie zaległości).
Poprawa pracy pisemnej odbywa się w formie pisemnej i stanowi inną wersję obejmującą ten sam zakres materiału.
Ocena z poprawy jest dopisywana w dzienniku i brana pod uwagę przy wystawianiu oceny śródrocznej/rocznej.
Ustalanie oceny śródrocznej i rocznej.
Ocena śródroczna i roczna nie jest średnią arytmetyczną ocen cząstkowych. Co najmniej na 7 dni przed rocznym zebraniem rady pedagogicznej nauczyciel informuje ucznia i jego rodziców (opiekunów prawnych) o przewidywanej ocenie rocznej.
Przy ustalaniu oceny śródrocznej i rocznej nauczyciel bierze pod uwagę oceny cząstkowe w następującej kolejności:
1.sprawdziany/testy/prace kontrolne
2. kartkówki i odpowiedzi ustne,
3. aktywność ucznia
4. pozostałe oceny.
Uczeń może ubiegać się o podwyższenie przewidywanej oceny tylko o jeden stopień. Możliwe jest to tylko wtedy, gdy co najmniej połowa uzyskanych przez niego ocen cząstkowych jest równa ocenie, o którą się ubiega, lub od niej wyższa.
„1) stopień celujący otrzymuje uczeń, który opanował treści i umiejętności wykraczające poza program danej klasy, czyli:
a) samodzielnie i twórczo rozwija własne uzdolnienia,
b) biegle posługuje się zdobytymi wiadomościami w rozwiązywaniu problemów teoretycznych lub praktycznych w ramach programu danej klasy, proponuje rozwiązania nietypowe,
c) rozwiązuje zadania wykraczające poza program nauczania,
d) osiąga sukcesy w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, zawodach sportowych i innych, kwalifikując się do finałów (w szkole i poza nią)”
„Tryb i warunki uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny z zajęć edukacyjnych.
1. Za przewidywaną ocenę roczną przyjmuje się ocenę zaproponowaną przez nauczyciela zgodnie z terminem ustalonym w statucie szkoły.
2. Uczeń może ubiegać się o podwyższenie przewidywanej oceny tylko o jeden stopień i tylko w przypadku gdy co najmniej połowa uzyskanych przez niego ocen cząstkowych jest równa ocenie, o którą się ubiega, lub od niej wyższa.
3. Uczeń nie może ubiegać się o ocenę celująca, ponieważ jej uzyskanie regulują oddzielne przepisy (§ 142 Statutu Szkoły).
4. Warunki ubiegania się o ocenę wyższą niż przewidywana:
1) frekwencja na zajęciach z danego przedmiotu nie niższa niż 80% (z wyjątkiem długotrwałej choroby); 2) usprawiedliwienie wszystkich nieobecności na zajęciach;
3) przystąpienie do wszystkich przewidzianych przez nauczyciela form sprawdzianów i prac pisemnych; 4) uzyskanie z wszystkich sprawdzianów i prac pisemnych ocen pozytywnych (wyższych niż ocena niedostateczna), również w trybie poprawy ocen niedostatecznych; skorzystanie z wszystkich oferowanych przez nauczyciela form poprawy, w tym – konsultacji indywidualnych.
5. Uczeń ubiegający się o podwyższenie oceny zwraca się z pisemną prośbą w formie podania do wychowawcy klasy, w ciągu 7 dni od ostatecznego terminu poinformowania uczniów o przewidywanych ocenach rocznych.
6. Wychowawca klasy sprawdza spełnienie wymogu w ust.4 pkt 1 i 2, a nauczyciel przedmiotu spełnienie wymogów ust. 4 pkt 3, 4 i 5.
7. w przypadku spełnienia przez ucznia wszystkich warunków z ust. 4, nauczyciel przedmiotu wyrażają zgodę na przystąpienie do poprawy oceny.
8. w przypadku niespełnienia któregokolwiek z warunków wymienionych w punkcie 5. prośba ucznia zostaje odrzucona, a wychowawca lub nauczyciel odnotowuje na podaniu przyczynę jej odrzucenia.
9. Uczeń spełniający wszystkie warunki najpóźniej na 7 dni przed klasyfikacyjnym posiedzeniem Rady Pedagogicznej przystępuje do przygotowanego przez nauczyciela przedmiotu dodatkowego sprawdzianu pisemnego, obejmującego tylko zagadnienia ocenione poniżej jego oczekiwań.
10. Sprawdzian, oceniony zgodnie z przedmiotowym systemem oceniania, zostaje dołączony do dokumentacji wychowawcy klasy.
11. Poprawa oceny rocznej może nastąpić jedynie w przypadku, gdy sprawdzian został zaliczony na ocenę, o którą ubiega się uczeń lub ocenę wyższą.
12. Ostateczna ocena roczna nie może być niższa od oceny proponowanej, niezależnie od wyników sprawdzianu, do którego przystąpił uczeń w ramach poprawy.” (WZO)
**********************************************************************************
Na podstawie pisemnej opinii Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej lub innej poradni specjalistycznej nauczyciel dostosowuje wymagania edukacyjne do ucznia, którego opinia ta dotyczy.
**********************************************************************************
Zagadnienia, których nie uwzględniono w PSO regulują Wewnątrzszkolne Zasady Oceniania zawarte w Statucie Szkoły.