• Aktualności

            • Udział w gminnym konkursie

            • Uczennice kl. VII: Wiktoria Martyniak, Julia Pelc i Julia Szymańska zajęły III miejsce w Gminnym Konkursie: "Henryk Sienkiewicz - wybitny pisarz i Polak". Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

            • Wyjazd na przedstawienie teatralne

            • We wtorek 5 grudnia uczniowie klas 4, 6, 7 i 8 wraz z opiekunami obejrzeli w MDK w Łańcucie sztukę opartą na motywach powieści Charlesa Dickensa pt. "Opowieść Wigilijna" Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza. W spektaklu zrealizowanym z niebywałym rozmachem przenieśliśmy się do XIX-wiecznej Anglii i prowadzeni przez niesamowite duchy świąt bożonarodzeniowych przypomnieliśmy sobie, iż istotą człowieczeństwa jest umiejętność bycia razem z innymi ludźmi i dzielenie się z nimi tym, co się posiada. Było magicznie, wzruszająco i śmiesznie, wszystkim bardzo się podobało.

            • Mikołajki

            • 6 grudnia w naszej szkole było dużo radości, śmiechu i niespodzianek – za sprawą wizyty św. Mikołaja, ale również dlatego, że był to II dzień bez pytania i sprawdzianów. Mikołajki wzmocniły więzi między uczniami, stworzyły atmosferę świąteczną i sprawiły, że każde dziecko poczuło się wyjątkowe.

              6 grudnia Samorząd Uczniowski oraz Rada Rodziców umilili uczniom i pracownikom szkoły świętowanie mikołajek, przygotowując tosty oraz słodki bufet. Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Pieniądze ze sprzedaży przekąsek zostaną przeznaczone na cele statutowe szkoły. Dziękujemy Pani Annie Pomietło i Radzie Rodziców za pomoc w organizacji, a także wszystkim rodzicom i uczniom, którzy przygotowali mikołajkowy kiermasz.

            • Wyjazd mikołajkowy klas I-III

            •  Uczniowie klas I-III już 4 grudnia świętowali mikołajki. Wraz z opiekunami wyjechali do Miejskiego Domu Kultury w Łańcucie na spektakl "Doktor i jego zwierzęta". Przedstawienie bardzo im sie podobało, było dużo śmiechu. Ale oprócz rozrywki  spektakl przekazywał także wiele treści edukacyjnych. Po spektaklu wszyscy udali się do Centrum Zabaw "Fantazja" w Rzeszowie. Tam odbyły się warsztaty sportowe "Nowa kadra olimpijska" oraz spotkanie z Mikołajem. Wyjazd należy zaliczyć do udanych.

            • Pasowanie na czytelnika

            • Dnia 30 listopada br. uczniowie klasy pierwszej zostali pasowani na czytelników naszej szkoły. Z piosenką na ustach zapoznali się z odpowiednim zachowaniem w bibliotece i właściwym obchodzeniem się z pożyczoną książką. Własnoręcznym zapisem swojego imienia na karcie czytelniczej powiększyli grono odwiedzających naszą bibliotekę. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy "Pasowania na czytelnika" i drobny upominek w postaci kompletu książeczki i kolorowanki. Na pożegnanie przypomniano wszystkim o dniach i godzinach otwarcia biblioteki: "Zapraszam w każdy wtorek i czwartek - drzwi są szeroko otwarte. Nie zwlekaj - książka jak przyjaciółka czeka".

            • Pierwszy śnieg i zabawy na śniegu

            • Śnieg to dla dzieci inspiracja do wspaniałej zabawy. Nasypało śniegu i trzeba było to wykorzystać, aby wybrać się na dwór i poszaleć. W dobrej zabawie pomagał również odpowiedni strój, dostosowany do warunków atmosferycznych tak, aby można było swobodnie biegać i bawić się. Dzieci z klasy IV lepiły bałwany, czerpiąc mnóstwo przyjemności i radości z zimowej aury. Zimowe lekcje wychowania fizycznego to świetna rozrywka i wielka frajda dla dzieci, ale także promocja zdrowego stylu życia.

            • Światowy Dzień AIDS

            •  

               

              W piątek 1 grudnia w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień AIDS. Jest to jedna z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego, zainicjowanych przez Światową Organizację Zdrowia. W tym roku z tej okazji zostało przyjęte hasło „Wyrównujemy” i jest wezwaniem do działania w celu nierówności ekonomicznych, kulturowych, społecznych i prawnych. W tym dniu nasi uczniowie na znak solidarności z osobami żyjącymi z HIV oraz AIDS przypięli czerwoną wstążkę, która jest symbolem obchodów Światowego Dnia AIDS.

            • Szkolna akcja "Dokarmiamy ptaki"

            •  Zima to trudny czas dla ptaków, zwłaszcza w okresie, kiedy ziemię pokrywa duża warstwa śniegu, co powoduje problemy ze znalezieniem przez nich pożywienia. W związku z obecnymi trudnymi warunkami pogodowymi, zwracam się z prośbą o włączenie się w akcję ich dokarmiania. Z pewnością wiele osób ma w ogrodach karmniki, zaś ci, którzy ich nie mają, mogą je wykonać lub dokarmiać ptaki poprzez wykładanie pożywienia w miejscu zabezpieczonym przed zasypaniem śniegiem. Najlepsze będą ziarna, płatki zbożowe i słonina.  Karmienie ptaków pieczywem nie jest dobrą praktyką, gdyż ich przewód pokarmowy nie jest dostosowany do takiego jedzenia. Dokarmianie ptaków pieczywem, zepsutym jedzeniem oraz produktami słonymi może im bardzo zaszkodzić. Zachęcam do podzielenia się z nami zdjęciami z ptasiej uczty. Wszystkim nam będzie miło oglądać naszych skrzydlatych przyjaciół. Każdy uczestnik zostanie nagrodzony punktami z zachowania. Zdjęcia proszę  przesłać na Messengera. Organizatorzy:  A. Dyrda i A. Wojnar.

            • Szlachetna Paczka. Ty też możesz pomóc!

            •  

               

              Szkolne Koło Caritas zachęca do pomocy dwuosobowej rodzinie, Pani Milenie (30 l.) i jej synowi, Miłoszowi (5 l.).

              Rodzina najbardziej potrzebuje:

              - Z żywności trwałej (konserwy, ryby w puszce, olej, słodycze, ryż, płatki, mleko, soki, przecier pomidorowy, herbata, kawa),

              - Ze środków czystości (płyn do mycia łazienki, kuchni, mleczko, płyn do szyb, płyn do toalety, kostki/kulki do toalety, chusteczki, ręczniki papierowe, papier toaletowy, pasta do zębów, żel pod prysznic, antyperspiranty, szampon do włosów, mydło w płynie).

              Oprócz wymienionych rzeczy rodzina także potrzebuje pół tony węgla oraz pralkę. W tym celu prowadzona, więc będzie zbiórka pieniężna. Spróbujmy sfinansować zakup działając razem.

              Historia rodziny:

              Pani Milena jeszcze kilka lat temu żyła bez większych trosk, mając zdrowego syna Miłosza. Problemy zaczęły się, gdy Miłosz trafił do szpitala z ospą, wtedy zaczęły się u chłopca problemy z mową oraz przestał się prawidłowo rozwijać. Mama Miłosza zaczęła szukać pomocy lekarskiej i wtedy okazało się, że u Miłosza stwierdzono autyzm wczesnodziecięcy. Sytuację Rodziny pogorszyła dodatkowo sytuacja z ojcem Miłosza, który nadużywa alkoholu. Pani Milena, żeby chronić siebie i dziecko musiała wyprowadzić się z domu - mężczyzna znęcał się nad nimi psychicznie i fizycznie. Obecnie kobieta jest w trakcie rozwodu. Cały trud wychowania Miłosza spadł na panią Milenę. Kobieta oficjalnie nie może podjąć żadnej pracy, z racji przyznanego na syna świadczenia. Stara się jednak podejmować dorywcze prace ogrodowe w czasie pobytu syna w przedszkolu. Pani Milena praktycznie cały swój czas poświęca na opiekę nad synem i marzy, aby Miłosz był jak najbardziej samodzielny.

              Codzienność rodziny:

              Pani Milena na co dzień zajmuje się domem oraz Miłoszem. Miłosz w trakcie tygodnia spędza czas w przedszkolu specjalnym, gdzie ma profesjonalną opiekę oraz dodatkowe zajęcia. W tym czasie pani Milena gotuje obiady oraz sprząta w domu, a także jak nadarzy się okazja dorywczo pracuje. Pani Milenie oraz Miłoszowi najwięcej przyjemności sprawiają wspólne spacery oraz zabawy w domu. Miłosz jest fanem Psiego Patrolu, a pani Milena lubi gotować i piec ciasta. Rodzina utrzymuje się z przyznanych zasiłków oraz bardzo niskich dochodów z prac dorywczych pani Mileny (łącznie 3700 zł). Jednak utrzymanie, duże wydatki na leczenie Miłosza oraz spłata kredytów (łącznie 3525 zł) powodują, że na życie pozostaje im 193 zł na osobę w miesiącu. Pani Milena mimo przeciwności losu stara się jak najlepiej radzić sobie z trudnościami. Robi to dla syna, który jest dla niej, jak sama określa, "całym światem".

              Zbiórka trwa do 11 grudnia. W imieniu rodziny dziękujemy za wsparcie.

            • Spotkanie z dietetykiem

            • W poniedziałek 27 listopada gościliśmy w naszej szkole Panią dietetyk Justynę Tereszkiewicz.  Celem spotkania było zwrócenie uwagi na prawidłowe odżywianie się i zdrowy styl życia. Zdrowe nawyki żywieniowe i uprawianie sportu pozwolą cieszyć się zdrowiem. Pani dietetyk podkreślała, jak istotne dla zdrowia jest spożywanie dobrze zbilansowanych pięciu posiłków dziennie. Przekonywała, że bardzo ważną rolę w naszej diecie odgrywają warzywa i owoce, które powinny być składnikiem każdego posiłku. Spotkanie przebiegało w miłej i sympatycznej atmosferze. Dziękujemy!

            • Dzień Pluszowego Misia

            • 24 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie mogli przynieść do szkoły swojego ulubionego pluszowego przyjaciela, który niewątpliwie umilił im czas spędzony w szkole. W ramach obchodów tego święta uczniowie uczęszczający na świetlicę szkolną wzięli udział w grze na terenie szkoły, w której mieli za zadanie m.in. rozwiązywać rebusy, zagadki nawiązujące do tematyki święta, zaprojektować strój dla misia oraz wykonywać ćwiczenia z wykorzystaniem swojego pluszowego przyjaciela.

            • Wyróżnienie dla Leona w konkursie wojewódzkim

            • Leon Rusin z kl.III otrzymał wyróżnienie w II Wojewódzkim Konkursie Plastycznym ILUSTRATOR do wiersza Wandy Chotomskiej: "Przygody jeża spod miasta Zgierza" organizowanym przez Bibliotekę Publiczną w Malawie. Na konkurs wpłynęło 536 prac. Jest to duży sukces Leosia. Gratulujemy!

            • II spotkanie z policjantem

            • 23 listopada uczniowie klas 4-8 po raz drugi spotkali się z policjantem, tym razem z Komendy Powiatowej Policji z Łańcuta. Tematem spotkania było bezpieczeństwo i odpowiedzialność nieletnich.

            • Spotkanie z policjantem

            • W dniu dzisiejszym w naszej szkole mieliśmy spotkanie panów policjantów z psami tropiącymi Lobo i Alfą z Komendy Miejskiej Policji z Rzeszowa. Tematem spotkania była praca psów w policji. Uczniowie dowiedzieli się o specjalnym szkoleniu takich psów zarówno do służby patrolowej jak i do wykonywania takich zadań jak identyfikacja, rozróżnianie i tropienie zapachów. Dziękujemy za ciekawe spotkanie.

            • Dzień Życzliwości

            • "Bądź dla wszystkich życzliwy, a świat będzie szczęśliwy…” Dzień życzliwości służy promowaniu idei pokoju na całym świecie poprzez okazywanie przyjaznych emocji. Dzień Życzliwości i Pozdrowień to wspaniały moment do przypomnienia, ile w naszych codziennych relacjach znaczą proste słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, miłego dnia, a także jak cudowną i ciepłą atmosferę wprowadza serdeczny uśmiech na twarzy. 

            • Światowy dzień Tabliczki Mnożenia

            • 17 listopada 2023r. obchodziliśmy w naszej szkole XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to międzynarodowa akcja, która ma na celu zachęcenie najmłodszych do nauki, a starszych uczniów do utrwalenia tabliczki mnożenia. W tym dniu zostały przeprowadzone „egzaminy pisemne” oraz gra matematyczna „stacje zadaniowe” dla klas IV – VII. Uczniowie klas młodszych wytężali umysły przy kolorowankach, łamigłówkach oraz komputerach.        W rolę egzaminatorów wcielili się uczniowie klasy VIII. Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji. Gratulujemy mistrzom, dziękujemy Egzaminatorom i wszystkim uczestnikom. Koordynator akcji Elżbieta Groszek 

            • Makulatura na misje – pomagamy budować studnie w Afryce

            • Dokładnie 11 lat temu Grupa Charytatywna z Przeworska rozpoczęła zbiórkę makulatury na budowę studni w Afryce. To, co udało się zrobić dla najbiedniejszej ludności świata, przeszło najśmielsze oczekiwania. W miejscach, gdzie pracują polscy misjonarze i misjonarki, powstały 34 studnie, a czysta woda ratuje mieszkańców aż sześciu afrykańskich krajów od ciężkich chorób i śmierci. Makulatura to: prasa, ulotki, gazety, kartony, kartoniki, książki, opakowania, ścinki z niszczarek i każdy niepotrzebny papier. A 1kg makulatury to wartość 75 litrów wody dla Afryki.

              Zamieszczone zdjęcia pochodzą od misjonarza, z poświęcenia 33 studni. Do tej pory zostały wybudowane 34 studnie, w listopadzie przelano pieniądze na 35. Zbiórkę koordynuje Akcja Katolicka z Przeworska, we współpracy z firmą ATOL, która dostarcza kontenery. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest dla misjonarza, który zajmuje się organizowaniem budowy studni - ostatnio jest to ks. Edward Ryfa pracujący w Czadzie (pochodzi z Gniewczyny). W całej diecezji jest ustawionych 12 kontenerów, do których można składać makulaturę. Do akcji włączają się szkoły i parafie. Nasza szkoła również przyłączyła się do tej akcji. Poniżej list od misjonarza, ks.Edwarda Ryfa:

              "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Wielka jest dzisiaj radość w niebie patronki kolejnej studni ofiarowanej przez was dla naszych braci z Afryki, błogosławionej Matki Angeli Truszkowskej, której życie było wypełnione troska o najuboższych, a do takich należą ci, którzy są często pozbawieni tego co do życia jest najbardziej konieczne. Ta radość jest dziś nie tylko udziałem nieba ale także mieszkańców wioski Soto, jak to widać na zdjęciach. Myśle, ze jest ona także i waszym udziałem za to wielkie dobro jakie z taka wytrwałością czynicie ofiarując wodę w wielu krajach Afryki. Wasza działalność dla ubogich jest pięknym owocem waszej wiary i jest doceniana tutaj w Czadzie nie tylko przez chrześcijan. Pięknie tez wpisuje się w działalność naszych Polskich świętych, których ofiarowane przez was studnie noszą imiona. Myśle, ze błogosławiona Matka Angela będzie się opiekować nie tylko ofiarowana przez was studnia ale także tutejsza wspólnota. Niech także czuwa nad wami i opiekuje się waszym dziełem.  Z wielka wdzięcznością i darem modlitwy. Ks. Edward."

            • Audycja muzyczna

            • W środę, 15 listopada, gościliśmy muzyków ze Szkoły Muzycznej YAMAHA. Panowie przybyli do nas z audycją: „Świat gitar” i przedstawili różne rodzaje gitar, ich brzmienie i zastosowanie. Uczniowie poznali m.in. gitarę klasyczną, akustyczną, elektro – klasyczną, basową i elektryczną oraz banjo i ukulele. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat tych instrumentów oraz mieliśmy przyjemność wysłuchać kilku utworów muzycznych wykonanych na każdym z nich.

    • Logowanie