• Aktualności

            • Dlaczego warto czytać?- spotkanie w bibliotece

            • W dniu 8 marca uczniowie klas I-III spotkali się w Bibliotece Publicznej w Woli Dalszej z panią Beatą Krawiec. Wzięli tam udział w lekcji bibliotecznej prowadzonej przez panią Beatę Krawiec. Wysłuchali "Bajki bez obrazków", dowiedzieli się o tym jak rozwija się mózg podczas czytania i mogli wcielić się w rolę niektórych bohaterów bajek. Spotkanie, w którym uczniowie brali aktywny udział, było bardzo ciekawe i pouczające. Bardzo dziękujemy za zaproszenie.

            • Standardy ochrony małoletnich

            • Standardy ochrony dzieci przed krzywdzeniem to zbiór zasad, które pomagają tworzyć bezpieczne i przyjazne środowisko w szkołach, przedszkolach i innych placówkach działających na rzecz dzieci. W placówce, która spełnia standardy ochrony dzieci:

              • nie pracują osoby mogące zagrażać bezpieczeństwu dziecka,
              • wszyscy pracownicy wiedzą, jak rozpoznawać symptomy krzywdzenia dziecka oraz jak podejmować interwencję w przypadku podejrzenia, że dziecko jest ofiarą przemocy - w placówce lub w rodzinie,
              • wszystkie dzieci dowiadują się, jak unikać zagrożeń w kontaktach z dorosłymi i rówieśnikami - w realnym świecie oraz w internecie,
              • wszystkie dzieci mają stały dostęp do informacji, gdzie szukać pomocy w trudnych sytuacjach życiowych,
              • rodzice dowiadują się, jak wychowywać dziecko bez przemocy i uczyć je zasad bezpieczeństwa.

              Dlaczego wprowadza się Standardy?

              • By skutecznie przeciwdziałać krzywdzeniu dzieci i wzmacniać instytucje w dążeniu do zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa.
              • By zadbać o to, żeby nie narażać dzieci na ryzyko krzywdzenia.
              • By wprowadzić procedury, które pozwalają odpowiednio wcześnie zareagować w przypadku obaw dobro dziecka lub zapobiegać krzywdzeniu dzieci, zanim dojdzie do eskalacji przemocy wobec nich – niezależnie od źródła i typu tej przemocy.

              Wprowadzenie standardów to komunikat dla personelu, dzieci oraz ich opiekunów, że w codziennej pracy organizacji realizowane są takie wartości jak dobro dziecka oraz jego prawo do życia w bezpiecznym i zapewniającym rozwój otoczeniu. Przyjęta w Zespole Szkół im. KEN w Woli Dalszej dokument „Polityka i procedury ochrony dzieci przed krzywdzeniem” zawiera:

              • Zasady rozpoznawania i reagowania na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci.
              • Zasady rekrutacji personelu.
              • Zasady bezpiecznych relacji pomiędzy personelem placówki, a dziećmi
              • Procedury interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka.
              • Zasady ochrony danych osobowych oraz wizerunku dzieci w placówce.
              • Zasady bezpiecznego korzystania z internetu i mediów elektronicznych.
              • Zasady monitorowania realizacji Polityki.

              W minionym tygodniu uczniowie naszej szkoły, w sposób dostosowany do ich potrzeb i  możliwości,  zostali  zapoznani  z  przyjętą  przez Radę Pedagogiczną Polityką  i procedurami ochrony przed krzywdzeniem. Dzieci i młodzież dowiedziały się, co to znaczy być bezpiecznym m.in. w domu, w szkole, w internecie.  Miały okazję utrwalić wiedzę na temat swoich praw oraz zasad dobrego zachowania, w rozmowach zwrócono także uwagę na to, jak mogą uzyskać pomoc, kiedy doświadczają krzywdzenia. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z Polityką i procedurami ochrony przed krzywdzeniem zamieszczonej na stronie Szkoły.

            • Formy pieniądza i oszczędzanie

            • 11 marca uczniowie klas VII i VIII wzięli udział w lekcji prowadzonej przez pracowników Banku Spółdzielczego w Łańcucie. Poznaliśmy historię pieniądza, jego rodzaje, dowiedzieliśmy się na czym polega oszczędzanie, a także zapoznaliśmy się z funkcjonowaniem Banku Spółdzielczego oraz zaletami korzystania z konta Junior i aplikacji BSGo Junior. Uczniowie wzięli udział w quizach oraz otrzymali drobne upominki. Dziękujemy! 

            • Powiatowy Konkurs Językowy

            • 7 marca odbył się w naszej szkole Powiatowy konkurs językowy "Master of Grammar and Vocabulary" dla uczniów klas VIII. Konkurs miał formę testu gramatyczno-leksykalnego i jego głównym celem była powtórka wybranych zagadnień przed egzaminem ósmoklasisty z języka angielskiego. Pierwsze miejsce w konkursie zajął Krzysztof K. z SP nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Budach Łańcuckich, drugie miejsce - Zofia K. z SP nr 2 im. Armii Krajowej w Budach Łańcuckich, trzecie miejsce - Szymon H. z SP nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Białobrzegach. Naszą szkołę reprezentowali Franciszek i Maja. Gratulujemy laureatom i pozostałym uczestnikom konkursu oraz życzymy dalszych sukcesów językowych. Konkurs był współfinansowany przez Bank Spółdzielczy w Łańcucie. Serdecznie dziękujemy! Organizator: Agnieszka Dyrda

            • Moda przez wieki

            • Uczniowie z kl. IV - VIII wystąpili w Domu Kultury w Woli Dalszej na uroczystości z okazji Dnia Kobiet. Zaprezentowali pokaz mody kobiecej z różnych epok. Modelki ponownie będzie można zobaczyć 20 marca 2024 r. podczas szkolnego konkursu Mam Talent. Serdecznie zapraszamy!

            • Zapraszamy do konkursów

            • W ramach Miesiąca Języka Ojczystego 2024 odbędą się trzy konkursy o zasięgu ogólnopolskim skierowane przede wszystkim do wszystkich uczniów szkół podstawowych oraz średnich. Konkursy są organizowane przez Koło Naukowe Językoznawców Studentów UJ im. Mieczysława Karasia. Zgłoszenia do konkursów do 27 marca 2024 r.Więcej informacji, regulaminy i formularze zgłoszenia tutaj: konkursy

            • Cyberprzemoc wśród uczniów szkół podstawowych

            • W dzisiejszych czasach, gdy technologia wchodzi coraz głębiej w nasze życie, niestety rośnie również zjawisko cyberprzemocy, które dotyka także najmłodszych. Cyberprzemoc w szkole podstawowej stała się istotnym problemem społecznym wymagającym uwagi ze strony rodziców i nauczycieli.

              Anonimowość online to jeden z głównych czynników, który sprzyja występowaniu cyberprzemocy. Dzięki temu agresorzy czują się bezkarni, co zwiększa liczbę przypadków tego niebezpiecznego zjawiska. Brak nadzoru dorosłych nad działaniami dzieci w Internecie to kolejny element sprzyjający rozwojowi cyberprzemocy. Dzieci spędzają coraz więcej czasu online, często bez odpowiedniego nadzoru rodziców, co otwiera furtkę dla działań nieodpowiedzialnych. Dodatkowo, zazdrość i rywalizacja w środowisku online mogą prowadzić do negatywnych emocji, a w efekcie do aktywności cyberprzemocowej.

              W obrębie cyberprzemocy wyróżniamy różne formy. Cyberprzemoc werbalna to obelgi, poniżanie i groźby przesyłane przez Internet. Cyberprzemoc społecznościowa obejmuje natomiast wykluczanie z grupy, rozpowszechnianie plotek czy manipulowanie opinią innych. Kolejną formą jest cyberprzemoc materialna, która objawia się kradzieżą tożsamości, rozpowszechnianiem prywatnych zdjęć czy filmów bez zgody poszkodowanego.

              Skutki cyberprzemocy są poważne i mają długotrwały charakter. Ofiary tego rodzaju przemocy doświadczają często problemów emocjonalnych, takich jak depresja, lęk czy obniżone poczucie własnej wartości. Ponadto, mogą wystąpić trudności w nauce, gdyż uczniowie padający ofiarą cyberprzemocy mają problemy z koncentracją i osiąganiem dobrych wyników szkolnych. Zagrożenia zdrowia psychicznego, takie jak myśli samobójcze stanowią kolejny wymiar problemu.

              Aby skutecznie przeciwdziałać cyberprzemocy rodzice powinni podejmować konkretne działania. Monitorowanie aktywności online dzieci to podstawowy krok, który pozwala zidentyfikować ewentualne zagrożenia. Należy również edukować dzieci na temat bezpiecznego korzystania Internetu i konsekwencji cyberprzemocy poprzez regularne rozmowy o bezpieczeństwie online. Budowanie zaufania jest kluczowe, aby dzieci czuły się swobodnie rozmawiać o swoich doświadczeniach online. Współpraca z szkołą, nauczycielami i społecznością szkolną stanowi integralną część skutecznego przeciwdziałania cyberprzemocy.

              Podsumowując, zrozumienie i skonfrontowanie się z problemem cyberprzemocy jest niezbędne dla stworzenia bezpiecznego środowiska edukacyjnego. Działania podejmowane przez rodziców, nauczycieli i społeczność szkolną odgrywają kluczową rolę w zwalczaniu tego zjawiska oraz w kształtowaniu pozytywnych relacji i wzorców zachowań wśród uczniów.

            • Lekcja zoologii

            • W dniu 4.03.2024 r.  uczniowie uczestniczyli w żywej lekcji zoologii. Mieli okazję zobaczyć egzotyczne zwierzęta pochodzące z różnych rejonów świata.

            • Audycja muzyczna

            • Kolejna lekcja z Yamahą, 28 lutego, to instrumenty dęte blaszane. Dzieci dowiedziały się z jakich elementów zbudowany jest puzon oraz w jaki sposób wydobywany jest dźwięk. Gościem spotkania był muzyk - pan Sławomir Urban. Między innymi zaprezentowane zostały takie instrumenty jak: puzon wentylowy, puzon mały, waltornia, eufonium, tuba, suzafon, kazu oraz helikon.

            • Drugie zwycięstwo w Białobrzeskiej Lidze Mistrzów

            • W środę 28 lutego 2024 r. odbyła się  II edycja Białobrzeskiej Ligi Mistrzów w piłce nożnej dla dzieci ze szkół podstawowych klas I – IV.  W turnieju brało udział 6 zespołów podzielonych na dwie grupy. Naszą szkołę reprezentowali następujący piłkarze: Leon Rusin, Szymon Rak, Szymon Dudzic, Wojciech Trześniowski, Katarzyna Wołowiec, Dominik Ziaja (kpt.), Antoni Rusinek,  Antoni Traciak, Przemek Gibała, Gabriel Król i Karol Adamarek. Bramki dla naszego zespołu zdobyli: Dominik Ziaja – 8, Leon Rusin - 6, Karol Adamarek - 5, Król Gabriel - 4, Rak Szymon - 2, Wojciech Trześniowski – 1. W klasyfikacji ogólnej strzelców prowadzi - Dominik Ziaja z 13 bramkami.

              Klasyfikacja ogólna po drugim turnieju:

              1. ZS WOLA DALSZA 12 pkt
              2. SP 2 Budy Łańcuckie 9 pkt
              3. SP 1 Budy Łańcuckie 8 pkt
              4. SP 2 Białobrzegi 6 pkt
              5. SP 2 Korniaktów Północny 5 pkt
              6. SP 1 Białobrzegi 2 pkt

                                                                      Gratulujemy młodym sportowcom!

            • Konkurs „Bądź bezpieczny w sieci”

            • Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu w naszej szkole został zorganizowany konkurs plastyczny pt. „Bądź bezpieczny w sieci”. Zadaniem konkursowym było stworzenie komiksu promującego zachowania bezpieczne w sieci. W konkursie I miejsce zdobyła Julia Jasiukiewicz – uczennica klasy II. Gratulujemy. Organizator: Monika Bartoszek

            • Akcja „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”

            • Po raz kolejny przystępujemy do zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (sprzęt komputerowy, sprzęt gospodarstwa domowego - wszystkiego co jest na prąd lub na baterie np. żelazka, odkurzacze, pralki, kuchenki itp.). W ramach akcji nie są odbierane tonery oraz świetlówki. Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe gospodarowanie odpadami. W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma   bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci! Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz wybranej szkoły. 

              Rodzaje elektrośmieci

              Kliknij po więcej informacji

            • WYJAZD NA LODOWISKO

            • 19 lutego 2024 r. uczniowie z klas IV – VIII drugi raz w tym roku szkolnym wraz z opiekunami udali się do GOSiR w Białobrzegach na lodowisko. Celem naszego wyjazdu było doskonalenie techniki jazdy na łyżwach, propagowanie sportów zimowych i aktywnego stylu życia oraz oczywiście dobra zabawa. Po krótkiej rozgrzewce przez 90 minutach jazdy na łyżwach wróciliśmy do szkoły zmęczeni, ale zrelaksowani i odprężeni. Wyjazd był bardzo udany i polecamy taką formę wspólnego spędzenia czasu. Opiekunowie: A. Dyrda, E. Groszek i A. Wojnar

            • Bal Karnawałowy

            • 27 stycznia 2024 r. odbył się w naszej szkole Bal Karnawałowy przygotowany przez rodziców. Dzieci świetnie się bawiły przy smacznym i obfitym poczęstunku oraz muzyce, którą zapewnił DJ Patryk Magoń, były uczeń naszej szkoły.

            • Wyjazd do kina Helios

            • 26 stycznia 2024 r. uczniowie z klas IV - VIII pojechali do Rzeszowa na film pt. „Wonka”. Projekcja rozpoczęła się od wprowadzenia w tematykę motywacji, jej klasyfikacji i uwarunkowań. Uczniowie mogli się dowiedzieć, od czego zależy to, czy są do czegoś zmotywowani, czy też nie. Przydatne odniesienie, szczególnie z perspektywy drugiego semestru i egzaminu ósmoklasisty, jak również podejmowania życiowych decyzji... Powyższy wstęp zapowiadał podobną tematykę w filmie pt. „Wonka”, którego reżyserem jest Paul King. Przedstawia on niezwykle oryginalnego wynalazcę i magika, który miał marzenie, aby zasłynąć jako producent niesamowitej czekolady, ale jak to w życiu bywa - im większe marzenie, tym większe przeszkody. Tytułowy Willy Wonka musiał więc uporać się z zawiłymi przepisami i formalnościami, zazdrosnymi i podstępnymi przedstawicielami konkurencji zrzeszonymi w tajnej organizacji, niechęcią społeczeństwa szybko poddającego się manipulacji, a przede wszystkim z własnymi słabościami. I mimo, iż nie raz chciał się poddać, to jednak ostatecznie nie tracił nadziei i nie pozwolił sobie odebrać największego marzenia. To przesłanie - to cenna, życiowa lekcja, z którą nasi uczniowie cali i zdrowi wrócili do domów.

    • Logowanie